Nejprve pro představu nakoukneme do manuálu, najdete jej tady, abychom viděli princip a typ měření. Vzdálenost mezi senzory od 20 mm do půl metru, což je velmi univerzální pro aplikace stejně jako pro přesnost. Měří průměry vnější, vnitřní polohy hran, střední polohu předmětu a také směr odkud byl paprsek přerušen.
Vysílač a přijímač HG-T1010. Samotné senzory jsou velmi malé, 30 x 60 x 8 mm, neboť zpracování signálu se provádí ve vyhodnocovací jednotce.
Jednotka pro vyhodnocení HG-TC101-P. K propojení se snímači slouží kabely v délkách až do 20 ti metrů.
My jsme si udělali takový nákres jak snímače přesně nastavit, ale vlastně jde o to kam položit měřený předmět a jak vidět třeba polohu hrany. Laserový paprsek je totiž okem neviditelný.
Připraveno na měření a také nastavení. Praxe ukázala, v případě takové malé vzdálenosti není nastavení snímačů proti sobě kritické, dá se to udělat bez problémů. Ovšem na vzdálenost půl metru je nezbytné aktivovat nastavování polohy, kde přes LED diody na snímači a displej jednotky nastavíme přesnou souosost mezi vysílačem a přijímačem. Je to jednoduché a také vidět na naší videoukázce v závěru.
Napájení jednotky 24 VDC, více žilový kabel. Volné vodiče kromě šedého analogového výstupu jsou digitální vstupy a výstupy pro indikaci polohy a třeba aktivaci učícího se režimu, resetu jednotky atp. Vše nastavitelné v menu.
Aktivovaný režim nastavení polohy snímačů. Správnou souosou polohu vidíme na jak na LED diodách tak na displeji jednotky.
Důležité nastavení režimu, tedy co a jak budeme měřit. K dispozici máme těchto šest.
Typické příklady použití.
Orientace v menu jednotky je jednoduchá, přepnutí režimu je raz - dva.
Režim měření průměru, tedy OUT.WD. Dá se změřit i tloušťka flash paměti, ale jak je vidět na videoukázce, tímto stylem jen pro ukázku. Lepší bude průměr ořechu gola sady nebo koncovky na vodiče.
Měří to na tisíciny milimetru. Při této vzdálenosti s tisícinovou opakovatelností. Na vzdálenost 500 mm je pak opakovatelnost pět tisícin.
Flash paměť má necelých 5 mm. Záleží na tom, aby byla souosá s parskem, jakmile ji natočíme, měříme něco jiného. Je to vidět podle těch čar, které jsme si právě pro tyto případy nakreslili.
Změna módu na detekci polohy hrany.
Kraj předmětu máme ve vzdálenosti 4,186 mm od horního okraje paprsku.
Jednotka má analogový výstup 1 .. 5 V DC nebo 4 .. 20 mA.
Zbývá ještě poznámka, menší zelený displej ukazuje surovou hodnotu, větší bílý pak kalibrovanou. Ta se dá nastavit přes menu jednotky, základní nastavení je 1:1.
K naší jednotce se dá připojit ještě komunikační modul, zde je s USB rozhraním, ale můžete mít také s RS485 a protokolem Modbus RTU nebo NEWTOCOL. Více o modulu najdete tady.
V případě USB komunikační jednotky, je možné přes HG-T Configuration Tool nastavovat další moduly se snímači a zpracovávat reálná data.
Koukněte na naši videoukázku jak to celé funguje. :).
https://www.youtube.com/watch?v=U53CWpXKfJg&feature=youtube
Závěr:
K jednotce master je možné připojení dalších 15 ti senzorů a díky provozu ve více režimech, je zajištěna velká univerzálnost použití.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Panasonic Electric Works Europe AG, organizační složka
Administrativní centrum PLATINIUM, Veveří 111, 616 00 Brno
Tel:. +420 541 217 001, Fax: +420 541 217 101
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
http://www.panasonic-electric-works.cz