SPE je nový komunikační standard včetně konektorů. Jedná se o vysokorychlostní přenos dat a napájení prostřednictvím jednoho páru vodičů.
Tyto dva vodiče mohou být navíc použity i pro napájení technologií PoDL Power Over Dataline, což si všechno ukážeme. Více informací najdete zde.
SPE konektory jsou i ve standardizovaném rozměru M8 nebo M12 a SPE IP20 jako na přepínači dále. Všechny konektory a kabely najdete na webu výrobce tady.
Manažovatelný přepínač - switch FL SWITCH 2303-8SP1 s porty RJ45 a také SPE Single Pair Ethernet porty.
Tři porty klasický ethernet s RJ45 konektory, a dalších osm SPE. Tento přepínač umí zapnout u každého SPE XFx portu PoDL napájení ve třídě 11, tedy napájení po datové lince.
PoDL class 11 - třída, udává rozsahy napětí a zatížení.
Zapojení PoDL vypadá asi takto a napájecí třídy udávající napětí, proud a další v tabulce. Více se zatížení a napájení PoDL budeme věnovat v dalším článku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Naše zkušební zapojení. PLC Simatic S7-1200, na jeho PROFINET lince visí dvě I/O periferie IM151 a TB20. Mezi PLC a periferiemi jsou dva přepínače, které následně propojíme přes SPE porty. Bílý RJ45 kabel od PLC, černý do IM151 a dále do TB20.
Protože jsou přepínače manažovatelné, tak jim nastavíme nejprve IP adresu, ideálně přes Phoenix Contact utilitu IP Assignment Tool 1.1.3.
Oba přepínače s adresou 126 a 127 na PLC síti.
K propojení použijeme hotový kabel SPE IP20 1183807 od Phoenix Contact. V krabičce máme ještě dva samostatné konektory, takže si vyrobíme další SPE kabel pro ověření PoDL.
Stačí připojit a hotovo.
Funguje to na první dobrou, PROFINET data z PLC se dostanou bez potíží na I/O Periferie přes SPE linku.
Tak vybalíme konektory a vyrobíme vlastní kabel, abychom mohli vyzkoušet napájení PoDL.
Jeden pár vodičů, kabel origo má barvy modrou a bílou.
Tohle všechno stačí pro připojení konektoru plus ještě něco na videoukázce.
Hotový konec s SPE konektorem, to černé na konci je jen krytka.
Koncovka bez krytu, vypadá to jako taková "pouťovka", ale opak je pravdou, konektor vydrží. Koukněte na video, jak se správně připojí.
Video jak na montáž SPE konektoru. Two minutes video.
Spojení mezi přepínači funguje i přes náš obyčejný vyrobený kablík, na ten jeden metr to pojede i na obyčejnou dvoulinku.
Mrkneme ještě co uvidíme na webserveru každého přepínače. IP adresy máme nastaveny, tak stačí naklepnout adresu do prohlížeče, běžné informace jsou dostupné bez přihlášení..
Konfigurace přepínače široká, jen na ukázku nastavení alarmového výstupu a s ním související červené LED.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Stav přepínače, zde najdete všechno běžné potřebné informace o hardware a software.
SPE konektory IP20 jsou na přístrojích v rozvaděčích a skřínkách, na spotřebičích najdeme jen M12/M8 s vyšším krytím IP6x.
Ukázka SPE komunikace mezi PLC a PROFINET periferiemi. Two minutes video.
Závěr:
Ještě zatím není moc zařízení které, umožňuji SPE komunikaci a PoDL napájení, ale jakmile se objeví na trhu pokusíme se některé získat abychom vám ukázali, jak to funguje.
Zatím si příště ukážeme jak na PoDL napájení a zkusíme si klidně přes PoDL rozsvítit nějakou žárovku.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Přepínače pro SPE technologie jsou zde.
SPE trochu teorie od Phoenix Contact je tady.
Všechny výrobky od Phoenix Contact najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.