Tyto polohovací servomotory byly na trhu někdy od roku 2004, proto se podívejte, jak bylo jejich nastavení jednoduché hlavně díky software, který je maximálně přehledný a intuitivní, což se ne vždy dá říci o dnešních softwarových nástrojích. Samotné servomotory existují ve verzi 75W a 300W.
Jedná se o decentrální servopohony s vysokým krytím a komunikací PROFIBUS DP, tedy jediné připojení je PROFIBUS na svorkách a pak 2x 24VDC pro napájení. DIP přepínače slouží k nastavení adresy a eventuálnímu zakončení linky.
Abychom mohli s parametry pohonu pracovat, nebo si je zálohovat, je nutný správný software SimoComA. Je dostupný zdarma na supportu Siemens, stažení je ovšem umožněno jen registrovaným uživatelům. Není to nic složitého, archív 68MB je na dnešní dobu drobek. Protože se jedná o nástroj pro starší pohony, je vidět i podpora OS Windows XP.
Instalace je raz dva, poslední verze je ovšem nyní na supportu již 5.05.01.
Interface je jediná věc, kterou je nezbytné nastavit, tedy způsob připojení na PROFIBUS linku, abychom na POSMO nějak "dosáhli". Jak je vidět interface podporuje také routing přes CPU a MPI port.
Pak stačí jen přepnout do online vyhledávání a uvidíme, co software na lince najde.
Našel bez potíží dva pohony na adrese 30 a 32 v uvedené konfiguraci. Všimněte si že POSMO disponuje vestavěným inkrementálním encoderem, napájecím modulem, prostě nic víc není potřeba, jen 24VDC napájení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ze software je pro nastavení a uvedení do provozu možnost servopohon ovládat, jak joggig funkce, tak také pohyb po posuvových větách.
Online status poskytuje dostatečné informace ohledně pohonu, polohové odchylce, proudové vazbě. To je vše, jednoduché, intuitivní a přehledné.
Klikněte na obrázek pro zvětšení.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Download software SimoComA odkaz zde.