Připojení modulu do sestavy na poslední pozici. Pokud nic nesvítí kromě zelené LED, je komunikace v továrním nastavení vypnuta, jak jsme si uváděli minule.
Weidmüller UR20-4COM-IO-LINK, modul se čtyřmi kanály IO-Link.
Správný modul jako obvykle najdeme v HW katalogu TIA Portal a je součástí celého balíku GSDML instalovaným s PROFINET couplerem. Musíme si jen zvolit kolik bajtů bude stačit pro zobrazení procesních dat.
Použijeme snímač vzdálenosti Pepperl+Fuchs typu UC800-F77S-EP-IO-V31. Ten měří vzdálenost ultrazvukově v rozmezí 0 .. 1200 mm. Velká většina těchto snímačů používá pro procesní data jedno slovo, tedy dva bajty. Tyto údaje jsou dostupné v PLC z PIW oblasti dat obdobně jako třeba z analogového vstupu. Jen vždy je nutné zjistit skladbu toho wordu. Jak je vidět první dva bity jsou stavové a údaj o vzdálenosti je až v dalších čtrnácti bitech.
To bývá běžná praxe u všech výrobců IO-Link snímačů.
My nebudeme z PLC snímač nijak nastavovat nebo měnit jeho data, bylo by to zbytečně komplikované. Běžně se to totiž udělá v nastavení pře IO-Link master, což je ta stříbrná krabička se snímačem připojena přes USB do PC. Tam běží program pro nastavení parametrů, který je stejný pro všechny výrobce IO-Link techniky, jen se do něj importují data z toho či onoho snímače. Viz jiné články u nás na webu.
Tady je to opět vidět jak má výrobce všechny kanály v továrním nastavení vypnuty, aby si uživatel musel nastavit, co a jak bude potřebovat uvolnit, aby mu to fungovalo.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pokud nám po uvolnění kanálu přece jen modul svít červeně, není nic špatně, jen nás modul upozorňuje, že není připojen snímač i když v HW konfiguraci je komunikace uvolněna.
V případě že potřebujeme procesní data nastavit ručně, máme k dispozici 16 wordů. My jsme nechali vše automaticky.
Jakmile připojíme snímač, IO-Link komunikace se ihned rozběhne, vše červené zhasne a data ze snímače jsou ihned dostupná.
Na HMI si dáme dva stavové bity, momentálně nastaveny podle obrázku na vzdálenost větší než 200 a platná data a jednu proměnnou, která bude vzdálenost v milimetrech.
Takhle to funguje na displeji HMI, ale budeme potřebovat něco trochu nastavit v PLC programu.
Vzdálenost 237 mm, je větší než 200 a data jsou platná. Tady ale pozor, řádek 11 (IW46) je surová hodnota a není to platná vzdálenost, neboť ty první dva bity musíme uřezat. Na řádku 17 a 18 je již vše v pořádku. :)
Takto nějak nebo podobně, to je již věc programátora, je nutné napsat několik řádků nebo segmentů v PLC programu. Čistá vzdálenost je v MW36.
Hodnota větší než 200 mm. Jedná se o vzdálenost snímače a okraje sestavy u-remote.
Pokud snímač nezachytí odraz od měřeného předmětu, vyhodnotí to poruchovým kódem 16383, viz tabulka ze začátku článku.
Asi takto. Je vidět, že i bit který indukuje platná data, spadl na logickou nulu.
Přes webový server jsou některá data také dostupná, vše ale záleží na firmware samotného IO-Link modulu, neboť výrobce toto neustále vyvíjí a upravuje.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Například indikaci komunikace najdeme ve stavu komunikačního kanálu C/Q.
Tyhle signály můžeme přes forsování ověřit zda se dostanou až do PLC, například při oživování IO-Linkových snímačů.
Ovšem vše stoprocentní máme v PLC přes uvedená procesní data. Pro náš snímač to stačí.
Videoukázka webového IO-Link u-remote.
https://www.youtube.com/watch?v=o9xNwUXmtQw&feature=youtube
Závěr:
IO-Linkových zařízení již existují celé řady, hlavní je zjistit co které umí a jeho komunikační oblast, pokud tedy potřebuje snímač přes IO-link číst. Ohledně čtení nebo zapisování dat do registrů, tak to se dělá úplně jinak a jak jsme uvedli, není to tak jednoduché jako přečíst oblast procesních dat, proto je tohle připojení běžné a pro spoustu aplikací dostatečné. Snímač pak bereme jako obyčejný analogový prvek.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Vzdálené vstupy/výstupy systém u-remote I/O detaily zde.
Konfigurační, GSDML a další soubory pro u-remote tady.
Kontakty Weidmüller, s.r.o. Česká republika zde.