Sestava se skládá ze dvou vizuálně stejných modulů, jeden funguje jako základna, druhý jako vzdálený modul, který po přiblížení k základně přebere data a napětí.
Schematicky to funguje takto, přenos dat podporuje uvedené protokoly.
Naši videoukázku z praktického testu NearFi najdete v závěru článku.
Místo opisu technických dat, které najdete na webu výrobce tady, jsme si protentokrát vypůjčili obrázky z propagačního materiálu Phoenix Contact. Tohle je princip přenosu energie v NearFi.
Oba moduly jsou v masivním kovovém pouzdru s krytím IP65, připojení napětí a dat přes M12 konektory. Na zadní straně jsou pod šroubovacími kryty ještě DIP přepínače pro nastavení přenosu.
Význam nastavení přepínačů je zde, první dva pro vlastnosti přenosu energie a dat, třetí je zatím rezervován pro budoucí použití.
Moduly zapojíme do obvodu s regulovanou zátěží až do 2,5 A a vyzkoušíme, co se bude dít. Levý přístroj pro napětí, pravý proud.
Ještě zbývá doplnit, že tohle zařízení NearFi existuje ve třech provedeních, pro přenos energie a dat, dále jen pro energii, nebo jen pro data. Základní modul je jeden a další vzdálené můžou být v počtu podle aplikace.
Výrobce udává vzdálenost přenosu 10 mm, funguje to i na něco více a různé postavení modulů proti sobě.
Přiblížení může být pohyblivé v toleranci a osách, dokonce i pro aplikace s rotačním přenosem, pokud udržíme souosost obou modulů, což je logické.
Do základny máme připojeno 24 VDC z druhého modulu odebíráme bez problémů 1,7 A. Pokud je vše v pořádku, oba moduly svítí zeleně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Oficiální video NearFi, je tam vidět možnost využití s robotickou rukou. Ovšem naši videoukázku z testu najdete v závěru článku, nebo tady.
https://www.youtube.com/watch?v=pjnMQwvVbi4&feature=youtube.
V případě přetížení modul omezí napětí i proud a signalizuje stav červenou LED. Co ale s tímto stavem? Mělo by být možné tuto informaci nějak dostat do PLC.
Je to takto, na základně v M12 konektoru jsou funkční další PINy, takže jeden je výstupní, kde podle tabulky vyčteme v řídicím PLC stav modulu a druhým ovládáme přenos energie. Tato funkce je velmi důležitá pro vypnutí vzdáleného zařízení, například vzduchových ventilů, které mnohdy nemůžeme udělat jen přes PROFINET, ale musíme mít ještě možnost přerušení přenosu energie přes bezpečnostní obvody. Tady velmi záleží na konkrétní aplikaci, zapojení a nastavení bezpečnosti.
Vypnutí jsme zkoušeli a funguje to přesně podle obrázku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Jestliže necháme tuto sestavu chvíli v provozu pod zatížením, zkoušeli jsme několik hodin, moduly jsou teplé, ale udržíte na nich ještě ruku, takže cca 50 - 55 °C. Je to dáno principem a kovové provedení teplo spolehlivě odvede.
Zajímavé by bylo zjistit rychlost přenosu této technologie.
Na to jsme se koukli do údajů výrobce, kde najdeme porovnání zpoždění pro různé technologie přenosu. Je to zajímavá tabulka.
Jistě vás zajímá také datový přenos PROFINET. Tyto moduly jsme měli v zatím prototypové verzi, kde datový přenos nebyl ještě zcela aktivní. Jasně že jakmile dorazí ostré prodejní verze modulů, máme připravenu ukázku s PLC Simatic a periferií ET200SP, napájenou a i připojenou přes PROFINET právě touto technologií.
Ještě jeden zajímavý postřeh, modul funguje částečně i jako stabilizátor, při změně vstupního napětí, zůstává výstupní beze změn až do ujetí z tolerance.
A s takovou sestavou jsme to pro vás zkoušeli, napájecí zdroj 24 VDC / 2,5 A, zatěžovací odpor 2 x 6,8 ohm / 10A.
Jak to celé funguje a důležité stavy, jsou vidět na naší videoukázce. Two minutes video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=56LoHWKW3ac&feature=youtube.
Závěr:
Tohle je jedno z nejzajímavějších zařízení které jsme měli k dispozici. Nevyužijete jej asi v každé aplikaci, ale pro různé jednoúčelové automaty, robotická pracoviště, aplikace s výměnnými díly, dopravníky a může být zajímavé.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Seznam produktů Phoenix Contact pro NearFi najdete zde.
PHOENIX CONTACT Česká Republika.