Každá stanice obsahuje jeden základní modul a k němu se připojí další podle potřeby, digitální / analogové moduly, komunikační atp. Nic není napevno, jako jsme měli u podobného zařízení MUX IO tady, které využívalo Bluetooth technologii.
Radioline systém umí několik režimů provozu. První, takový základní, je velmi podobný jakou u Bluetooth MUX, bezdrátově spojí pro PLC signály stanice mezi sebou. Dále může fungovat jako bezdrátová komunikační linka mezi PLC a také jako bezdrátová cesta ke vzdáleným IO periferiím z PLC. Modul podporuje pouze protokol Modbus RTU, pro použití v PROFINET síti je nutný nějaký převodník.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Sestava je volně konfigurovatelná záleží jen na osazení jednotlivými modulu. Hlavní vysílací / přijímací modul ale musí být vždy osazen. Nastavení je pro základní variantu velmi jednoduché, jak uvidíme dále.
Ještě jsme pro doplnění připojili jednoduchý popis režimů Radioline z manuálu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Propojení je realizováno přes spojky ve spodní části modulu, každá je součástí jednoho modulu, nemusí se objednávat zvlášť. Rádiový modul je dostupný pro různá frekvenční pásma, my máme modul pro 2,4 GHz.
Nastavení pro základní mód je přes otočné přepínače, rádiový modu je má žluté a v síti nemůžou být stejně nastavené, každý musí mít jedinečnou adresu. Naopak rádiový modul další IO moduly vždy spojí mezi sebou, ty které mají stejně nastavený přepínač, ať jsou kdekoliv v síti. Žlutá adresa jedna je náš "master", za ním jedenáct a dvanáct.
Druhá protistanice, žlutá adresa dvojka "slave" a další moduly jedenáct a dvanáct. Ty rádiový modul propojí mezi sebou. Funguje to samo, jen logicky musíme propojit moduly tak, aby měly význam. Tedy vstupy na výstupy a podobně. Uvidíme dále.
Jedna stanice již jede, má připojeny signály z výstupů periferie PLC Simatic ET200S do vstupního modulu.
Další stanice, spojení navázáno a co je na vstupech jednoho vstupního modulu s adresou dvanáct, objeví se na výstupech druhého modulu s adresou dvanáct, ať je umístěný kdekoliv.
Jestliže si umístíme stanice vedle sebe, ihned je vidět jak to funguje. Všimněte si, že jeden rádiový modul nemá anténu, proč to je také vidět na videoukázce níže. Opravdu tak blízko sebe došlo k zahlcení rádiových modulů signálem a k přerušení spojení.
Koukněte na videoukázku diagnostiky a zahlcení modulů signálem. One minute video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=7Wntaq5Ny4I&feature=youtube.
Právě informaci o síle a kvalitě signálu je možné kontrolovat několika způsoby. Za prvé jednoduše stavem RF relé na svorkovnici z položky 12, dále analogovým signálem 0 .. 3 VDC položka 2, vizuálně LED bar grafem položka 14. Také přes Modbus protokol pokud jej PLC využívá, Detaily o adresním registru Modbus s hodnotou síly signálu jsou v manuálu.
Počtu svítících LED v bar grafu odpovídá síla signálu a také zmíněné analogové napětí na RSSI výstupu. Přesně podle tabulky.
Pokud ale budeme Radioline využívat v jiných módech, je nutné provést nastavení přes software a USB kabel. K tomu je na každém rádiovém modulu speciální konektor, červený USB kabel se dodává zvlášť.
Software se jmenuje PSI-CONF nyní ve verzi 2.76 a instalace je jednoduchá. Až na instalaci USB driveru, která se nám automaticky nepovedla.
Stačí ale ovladač z instalace ručně rozbalit a nainstalovat. Tahle cesta funguje bez potíží.
Pro rádiové moduly je dostupný nový firmware, takže jistě si jej instalujeme. Je to jednoduché a rychlé.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tak a mám vše v poslední firmwarové verzi 1.90.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
A taky jistotu, že vše bude fungovat jak má, nový firmware vždy opraví nějaké drobnosti a přidá podporu dalších zařízení.
Každý jiný mód vyžaduje založení projektu, jak je vidět v Evropě je výkon Radioline proti ostatnímu světu omezen.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
V této bezdrátové komunikaci je k dispozici celá řada modulů, stačí si jen vybrat, na co je budeme potřebovat.
Přes Wizarda si přesně nastavíme mód, jaký budeme potřebovat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ještě odskočíme k zajímavé vlastnosti. Protože rádiový modul má rozhraní 232/485, tak umí i PROFIBUS a to buď z bodu do bodu, nebo pro deset stanic. Nemusíte v PLC nic nastavovat, mělo by to fungovat automaticky, přesně podle obrázku. Na tohle PROFIBUS spojení je jeden manuál ke stažení zde, kde je vše detailně popsáno.
Detail nastavení, osazení a funkce sestavy na jedné straně.
A to samé na druhé. Modul s adresou dvanáct je jiný, na jedné straně 8x digital inputs, na druhé 8x digital outputs.
Videoukázka funkce rádiového propojení IO periferie Siemens. One minute video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=ivbMcBx0UJo&feature=youtube.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Řešení pro funkční bezpečnost, odkaz zde.
Seznam produktů Phoenix Contact pro Radioline najdete zde.
PHOENIX CONTACT Česká Republika.