Dvě zelená tlačítka jako dvouruční ovládání, velmi používané všude kde je nutno zajistit, aby ve stroji na nebezpečném místě nenechala obsluha po spuštění ruce. Typicky se jedná o lisy a všechny podobné formy.
Červené pak NC kontaktem po stlačení funkci deaktivuje.
Tlačítka dvouruční ovládání jsme připojili do dalších bezpečnostních vstupů.
Ty je potřeba také aktivovat v hardwarové konfiguraci TIA Portal. Channel 1 a 2.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Do bezpečnostního PLC programu vložíme zmíněný blok TWO_H_EN pro dvouruční ovládání a dáme pozor na verzi bloku.
Pokud se vyskytnou potíže při kompilaci, je potřeba překontrolovat verzi bloku a verzi Safety systému, viz také minulý díl.
Dva bezpečnostní vstupy z dvouručního ovladače, dále hlavně nastavení DISCTIME času pro vyhodnocení rozdílné doby při stisknutí obou ovladačů, nikdy je nestiskne obsluha stejně a ani mechanicky nemusí fungovat shodně. Čas 0,5 s je velmi dlouhý, takže vyhoví i starým ovladačům. V praxi se častěji používá menší hodnota.
Současným stlačením obou ovladačů dojde k aktivaci výstupu, levé relé. Ovšem pozor, ve skutečné aplikaci nikdy nemůžou být tlačítka takto u sebe, aby šly stlačit jednou rukou.
V případě poruchy nebo nesprávné sekvence stlačení ovladačů, výstup nesepne a aktivuje se poruchové hlášení v diagnostickém bajtu. A také relé vpravo.
Jednotlivé bity v bajtu nám říkají, co se děje nebo neděje. Dokonce i když nastavíme dobu mimo povolený rozsah, tak bit 0 o tom informuje.
Všechny stavy jsou vidět na videoukázce níže.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Diagnostický bajt máme na řádku 11 v datovém bloku 50 s názvem "DB_SAFE_temp". Volání dat z bloku již je přes symbolické adresy, ale ...
Pokud si ovšem ve vlastnostech bloku upravíme "Optimized block access", tak ...
Se nám blok překonvertuje do staršího provedení a můžeme použít starou adresaci. To je fajn pro uživatele, kteří vyrostli na této dřívější adresaci proměnných. A samozřejmě na Simatic S7-300/400.
My si ale vrátíme blok do původního adresování, takže je vidět, že TIA Portal staré adresy jednotlivých bitů v diagnostickém bajtu na řádku 9 a 10 už nebere.
Přiklad správné adresace je i v helpu TIA Portal, je to velmi důležitá informace, jak z bajtu v datovém bloku dostat jednotlivé bity.
Informace ohledně adresace proměnných jsou takto detailněji uvedeny pro začínající a méně zkušené uživatele, každý jsme nějak začínali. :)
Zde je přesně vidět, jak to PLC programu máme. Jedná se o diagnostiku a ta není v bezpečnostní části PLC programu. Poruchy máme v prvním, čtvrtém a pátém bitu, v poslední je stav výstupu bloku.
Poznámka: Samo že diagnostický bajt se dá připojit v datovém bloku i naopak a nebo přímo do merkru a v symbolice si pak popsat jednotlivé bity i s vysvětlením poruchy nebo stavu. To už záleží na tom, kdo a jak PLC program tvoří.
On-line stav, funkce uvolněna, dvouruční ovladač správně sepnut, výstup je také aktivní.
Všimněte si, že výstup OUT pro spínání ve čtvrtém segmentu, můžeme mít jak z temporary bitu a také i z bitu datového bloku DB5 samotné funkce.
Videoukázka funkce dvouručního ovládání. Two minutes video. :)
Závěr:
V další části si ukážeme a vysvětlím funkci pro mutting, která se týká z velké části elektronických bezpečnostních závor.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Vše ohledně CPU1214F najdete zde.
Support portal Siemens tady.
Siemens Česká Republika, produkty a služby.