Tesla SCADA funguje v klasickém rozdělení, jaké najdete u velkých nástrojů. Jedna část aplikace je vývojové prostředí TeslaSCADA_IDE, ze kterého se uloží soubor který se spustí a funguje v Runtime software. Zajímavé je, že tohle vývojové prostředí je stejné jak pro Runtime pro Windows počítače tak pro iOS mobilní zařízení. Stačí jej instalovat, my jsme použili Windows 7 Profi 64bit.
Vše, jak vývojové prostředí, tak Runtime, jsou k dispozici zdarma po dobu dvou měsíců, což je doba královská.
Instalace a celý běh SCADA prostředí je rychlý a funguje ihned. Až na několik drobností ihned najdete co potřebujete, každý SCADA nástroj musí mít základní menu obdobné s ostatními SCADA nástroji. Takže na prvním místě hledáme spojení na PLC, které se zde jmenuje Server a v jeho vlastnostech se nastaví co a jak. Jako obvykle používáme Ethernet s PLC Simatic S7-1200. SCADA umí i další Simatiky a PLC jiných výrobců. Pozor na nastavení hodnoty "Poll interval", pokud zkusíte míně než 1000 (1000 = 1sec.), komunikace s Simatic S7 z mobilního zařízení nebude fungovat.
Software má ale velmi dobrou technickou podporu, takže stačí jeden email a téměř ihned máte odpověď od výrobce, jaká hodnota je akceptovatelná, což je výborné. Podpora fungovala bez problémů i přes víkend, což jsme ani nečekali. Mimochodem u další verze software bude výše uvedené ošetřeno a upravena možnost zadání i menší doby než 1 sekunda.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pak hledáme nějakou položku s tagy pro definování adresy k jednotlivým proměnným v PLC. Drobný rozdíl se dá najít v definování datových typů, ale jedná se o názvosloví, datové typy jsou samozřejmě stále stejné. Jak je vidět máme nějaké proměnné pro součet čísel v PLC, monitoring výstupů a podobně.
Ostatní položky si klidně vyzkoušejte sami, není to vůbec žádný problém ani vzhledem k časovému omezení zkušební verze zdarma.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Grafické objekty jsou také podobné jako v jiných nástrojích, Vše je velmi rychlé a srozumitelné.
Tímto tlačítkem budeme ovládat stykač připojený na periferii TB20 a Simatic S7-1200, obdobně jako u minulých testů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tohle byl největší oříšek, zadávání hodnoty proměnné, kde nám opět pomohla technická podpora. Na rozdíl od jiných nástrojů se to nedělá, jak byste čekali, ale je na to zvlášť průhledný objekt, který se "položí" přes zobrazovací pole. Jakmile si na to ale zvyknete, už to funguje perfektně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nějaká jedna nebo dvě obrazovky pro vyzkoušení a ukázku stačí.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Projekt si uložíme ve formátu *.tsp2, který se bez potíží načte do Runtime pro Windows PC.
TeslaSCADA Runtime, pokud máme PC připojený na síti s definovaným CPU, vše se ihned rozběhne a ožije.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ovládání výstupu PLC přímo zadáním proměnné, na tlačítko to samozřejmě funguje jednoduše.
Jednoduchá ukázková rovnice A + B = C, která se počítá v PLC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Takhle funguje TeslaSCADA vývojové prostředí a jeho Runtime na jednom PC.
Videoukázka z nastavení a komunikace TeslaSCADA na mobilním zařízení bude v pokračování.
Závěr:
Byli jsme překvapeni, jak velmi jednoduše vše funguje a co všechno SCADA umí. Proto jsme celý test rozdělili do dvou částí, takže příště si ukážeme, jak vše funguje s mobilními zařízeními s iOS.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Web výrobce je tady.
Testovaný TeslaSCADA software zde.
Download manuály, popisy a software TeslaSCADA, více tady.