Tak jako jsme instalovali Runtime na PC s Windows, tak podobně instalujeme Runtime aplikaci na mobilní zařízení z Apple Store. V té otevřeme opět soubor z našeho TeslaSCADA IDE vývojového prostředí. Jedná se o stejný projekt jako minule, jen se jinak uloží.
Než nám to ale bude takto fungovat, chvilku to potrvá.
Jen si musíme soubor pro Runtime vytvořit, zde přes menu Import for iOS, což je vlastně uložení jako pro mobilní aplikaci.
Takto. Licenci neřešíme, jen název souboru. Přípona souboru je ale jiná než pro Runtime na Windows, přibyly dvě písmena db, tedy *.tsp2db.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nejdůležitější u iOS ale je, jak do mobilního zařízení dostat náš soubor. Není to tak jako u Androidu, kde vrazíte v podstatě cokoliv a kdekoliv. Tlačítko v předchozím obrázku by mělo dostat náš soubor do Runtime. A i když náš iPad na síti vidíme se správnou adresou, nešlo nám to. Opět technická podpora pomohla s tím, že prostě občas tato síťová možnost nefunguje, proto je nejlépe použít USB kabel a přímé spojení.
Což uživatelé jablečných mobilů dobře vědí, není zase tak úplně jednoduché. Vlastně to jednoduché je, když se ví jak na to. Potřebujeme stáhnou a instalovat na PC nástroj iTunes pro Windows.
Ten stačí spustit a připojit telefon nebo tablet přes standardní USB kabel. iTunes obsahuje i driver, tak vše funguje na první dobrou.
Při připojeném tabletu využijeme menu "Sdílení souborů".
Stačí označit naši Runtime aplikaci a ihned máme možnost přidat soubor. To již probíhá naprosto standardním způsobem. Po instalaci Runtime je k dispozici jen malý testovací projekt test.tsp2db.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
V menu Runtime na tabletu už toho moc k nastavení není, ale možnost otevřít soubor s projektem pro Runtime samozřejmě existuje.
Naše pokusy s různými projekty pro spuštění.
Tak tohle jsme zmiňovali v minulém článku. Jestliže nastavíme komunikační čas s PLC na jinou hodnotu než 1 sekundu nebo její násobek, spojení s CPU se nesestaví.
My to ale víme, tak jsme si tento čas upravili, tudíž se projekt v Runtime rozběhne i s proměnnými z CPU.
Takto naživo, připojení do sítě pře Wi–Fi. Proměnná 127 v QB30 a 31 nastaví prvních sedm výstupů na logickou "H".
Na druhé obrazovce jen veliký ukazatel proměnné.
Znovu online. To rozlišení tabletu a grafika vypadá velmi efektně.
Ještě ukázka - screenshot vložení proměnné do pole.
A zase přímo na mobilním zařízení.
Pokud dojde k přerušení spojení, mezi tabletem a PLC, aktivuje se hlášení, po obnovení spojení se vše automaticky zase rozběhne.
To je vše. Ten obrázek bagru je tam jen proto, že nám padl první do ruky, abychom vyzkoušeli, jak se dají obrázky do projektu vkládat. Někteří čtenáři si pamatují, že jsme tento bagr ovládali z HMI dotykového panelu a přes PLC, článek najdete zde.
Videoukázka TeslaSCADA2 a PLC Simatic S7-1200:
https://www.youtube.com/watch?v=SZi-w-g2oFc&feature=youtube
Závěr:
Jednoznačně zatím to nejlepší co jsme měli "v ruce". Funguje to rychle a ihned, plus dva měsíce na pokusy jsou až nad hlavu. Cena licence se liší podle počtu tagů a toho zda ji potřebujete pro mobilní aplikace, nebo pro PC s Windows. Od deseti tagů za 30 USD, 25/50USD, 50/75USD až po 100 tagů za 100USD, což platí jak pro mobilní zařízení, tak pro PC. Licence na ještě více tagů je již jen pro PC. Price list je rozsáhlý, dá se koupit i licence bez omezení tagů, zase jen na Siemens CPU a tak podobně. Výrobce je živý, aktivní, a jak uvádí, dá se domluvit i na individuálních cenách. Pro další verze software chystají vývojáři další vylepšení.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Web výrobce je tady.
Testovaný TeslaSCADA software zde.
Download manuály, popisy a software TeslaSCADA, více tady.