FLEXtra PROFINET-Switch 16 Port, 10/100/1000 MBps, obj. číslo 700-855-16P01. Připojovací RJ45 konektory odstupňovány jako na schodišti. Na spodní straně je potřeba si při plném připojení nechat trochu více místa. Jinak je velikost bezva, zabere jen 78 x 125 x (111) mm.
Na zadní straně slot pro paměťovou kartu a svorkovnice digitálních vstupů a výstupů. Popis je otočen přesně tak, aby jej uživatel přečetl, i když je switch namontován na DIN liště.
V balení již nenajdete obvyklé CD a brožuru průvodce rychlým nastavením, vše je ukryto pod QR kódem a ten vás ihned přesměruje na web výrobce s těmito soubory.
Asi takto. Veškeré další informace a manuály včetně GSDML konfiguračních souborů najdete samozřejmě i klasicky na webu tady.
FLEXtra PROFINET-Switch kromě dalšího podporuje:
- Neighborhood detection
- Device exchange without programming device
- Ring redundancy
- Each port can be activated or deactivated
- PROFINET Conformance Class B (100 Mbps)
- Integration into the automation network with GSDML file
- Fast and easy configuration and diagnostics via PROFINET and web interface
- LLDP, DCP, diagnostic alarms
- Media redundancy: MRP client
a další funkce.
Graficky je to hezky znázorněno na tutorial videu Helmholz tady.
Switch funguje samozřejmě na první dobrou, nic jiného se ani nečeká. Je homologovaný pro PROFINET Class B. Přesně pro použití v profesionálních průmyslových aplikacích.
Trochu technických parametrů. Switch umí také rychlost 1000 Mbps, tedy můžete bez problémů připojit PROFINET a zároveň třeba kamery, které vyžadují gigabitový ethernet.
Pro diagnostiku v PLC programu je k dispozici široká adresní oblast, z tabulky je to jasné. Uvidíme to i na závěrečné videoukázce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Switch standardně přes GSDML dostaneme do HW katalogu v TIA Portal.
Nezapomeneme nastavit IP a přiřadit PROFINET jméno. Ale to je již jasné, platí to pro každého účastníka na síti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pro naši přehlednost adresujeme I/O prostor od stovky.
Co se týká fyzických vstupů a výstupů na switchi, tak jejich funkci můžeme také nastavit v TIA Portal. Jeden výstup ovládáme z PLC programu, druhému přiřadíme třeba událost na čtvrtém portu.
Tento výstup ovládáme z PLC programu. Klidně si vstupy můžete používat jako klasickou periferii, když na místě kde je switch instalován, potřebujete dostat do PLC programu nějaké signály.
Nebo taky pokud je na portu připojený účastník, výstup je sepnut. Koukněte na videoukázku.
Ovšem je možné také nastavit, aby se v případě poruchy zařízení aktivoval ethernetový port, do kterého je připojená vzdálená správa a bylo možné poruchu obratem dálkovým přístupem diagnostikovat.
Bezvadně je to vidět ve VAT tabulce TIA Portal, přesně podle klíče z manuálu nebo na obrázku výše.
Switch má samozřejmě vlastní webové rozhraní pro další nastavení. Nastavit a využívat některé funkce přes HW konfiguraci a PLC program není nutné a ani nejsou dostupné. Proto některá nastavení můžeme provést pouze jen přes webové rozhraní. Při prvním přihlášení je nutné změnit heslo, které již není obligátní, ale je výrobní číslo switche.
Funkce switche nastavitelné přes webové rozhraní. Důležitý je například "Port Mirror".
Co to je? Například tento poslední port. V případě skenování a diagnostiky sítě potřebujeme být připojeni někde v místě, kde probíhá veškerá komunikace.
Pokud máme první port připojený na PLC a na ostatních portech jsou periferie, pohony a tak dále, můžeme jeden volný port nastavit na mirroring. Takže zvolený port nám bude zrcadlit veškerou komunikaci na prvním, hlavním portu a v případě diagnostiky si na tento volný port připojíme diagnostický nástroj. Nemusíme nic rozpojovat a vypínat zařízení. Tato funkce funguje perfektně a je opravdu vhodné si ji zapnout pro uvádění do provozu pro budoucí použití.
Pokud vás ihned napadne, co když port někdo obsadí, tak na to použijeme bezva zámek portu tady.
Ukázka statusu switche ve webovém prohlížeči.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Statistiky provozu můžeme také třídit podle velikosti, typu a errorů.
Poslední obrázek, který nám tak nějak zbyl. :)
Takže zbývá doplnit, že výrobce tyto switche ve stejném provedení dělá i s porty SFP pro připojení optického kabelu.
Malá videoukázka některých funkcí FLEXtra PROFINET Switche. One minute video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=tOIqnUARb-g&feature=youtube.
Závěr:
Switch má všechny potřebné funkce pro použití v PROFINET síti, mechanicky nezabere moc místa a podpora gigabitové rychlosti je velké plus, jak jsme si vysvětlili v článku.
V každém případě pro použití v PROFINET síti je vhodné vždy nasadit switch, který tuto komunikaci oficiálně podporuje, tedy má v parametrech uvedenu PROFINET třídu - Class B.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
FLEXTRA switch materiály najdete zde.
Celé portfolio switchů je pak tady.
Helmholz Česká Republika.